Gdzie sprawdzić potencjalnych dłużników?

Krajowy rejestr dłużników (w tym artykule znajdziesz ciekawe informacje na jego temat) to nazwa budząca grozę wśród firm współpracujących z różnymi partnerami. Nikt, bowiem nie chce znajdować się w tej bazie, ponieważ nie jest to zbyt pochlebna reklama firmy. Funkcjonowanie tej bazy jednakże jest znacznym ułatwieniem w przypadku nawiązywania różnego rodzaju relacji biznesowych. W wielu przypadkach duże firmy chcą poznać swojego potencjalnego partnera biznesowego, a wówczas sprawdzenie, czy występuje on w krajowym rejestrze dłużników, jest najszybszą i najpewniejszą możliwością. Bycie na liście krajowego rejestru dłużników niestety nie jest niczym, czym należy się chwalić. W wielu przypadkach zamyka drogę do nawiązania współpracy.

Po co sprawdza się dłużników?

Krajowy rejestr dłużników określany w skrócie KRD to rejestr pozwalający na zweryfikowanie stanu finansowego naszego obecnego lub potencjalnego partnera biznesowego. Korzystając z bazy, potwierdza się czy dana firma lub osoba figuruje, czy nie figuruje na liście dłużników. W ten też sposób możemy zabezpieczyć się przed nawiązaniem współpracy biznesowej z firmami, które nie wykazują się rzetelnością, jeżeli chodzi o regulowanie swoich płatności. W wielu przypadkach sprawdzenie obecności partnera biznesowego w rejestrze jest ostateczną metodą potwierdzenia, czy warto wchodzić w relacje biznesowe. Często działanie to jest po prostu decydujące, ponieważ raczej mało firm decyduje się na współpracę z partnerem, który stał się członkiem tego mało zaszczytnego rejestru.

Formalności

Krajowy rejestr dłużników jest dostępny dla każdego, jednak by móc z niego skorzystać należy najpierw dopiąć kilku formalności. Pierwszym elementem działań zmierzających do potwierdzenia obecności/lub nie na liście naszego partnera biznesowego jest złożenie odpowiedniego wniosku. Wniosek ten składa się do Krajowego Rejestru Sądowego, który prowadzony jest w wydziałach sądów. Wniosek dotyczy wydania zaświadczenia potwierdzającego, że dany podmiot, z którym chcemy współpracować, nie jest wpisany do tzw. Rejestru Dłużników Niewypłacalnych (w skrócie określanego, jako RDN). W tym celu wypełnia się specjalnie dostosowany formularz (formularz CI KRS-CDN).

W momencie otrzymania potwierdzenia, że niestety dany podmiot lub osoba znajdują się w Rejestrze Dłużników Niewypłacalnych, możemy złożyć dodatkowy wniosek, dzięki któremu otrzymamy odpis zawierający szczegółowe dane sprawdzanego dłużnika. W tym celu uzupełnia się formularz znany, jako CI KRS-CDO (tj. Wniosek o wydanie odpisu z Rejestru Dłużników Niewypłacalnych).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.