Jak pomniejszyć podstawę opodatkowania?

Nie lubimy płacić podatków, dlatego jeśli tylko nadarza się okazja, staramy się zmniejszyć płacone kwoty na rzecz państwa. Nic dziwnego zatem, że każdy podatnik, o ile ma taką możliwość, oblicza koszty uzyskania przychodu.

Krótka definicja

Prawo jasno określa definicję. To wszelkie wydatki, które ponosi podatnik, by osiągnąć lub podtrzymać dotychczasowy przychód. Warto jednak w tej sytuacji zaznaczyć, że istotne są również źródła, z których wylicza się daną kwotę. Od sposobu jego uzyskania zależy bowiem wysokość kwoty. Zatem to nie tylko umowa o pracę i działalność gospodarcza, ale również wszelkie inne metody zarobku, w tym również najem. 

Jak wyliczyć ten koszt?

Prawidłowe wyliczenie kosztów uzyskania przychodu zależne jest głównie od źródła jego uzyskania. Każda forma realnego zarobku to inne kwoty i inne możliwości pomniejszenia podstawy opodatkowania. W przypadku umowy o pracę to stawka podstawowa w kwocie 111,25 zł, z kolei umowa zlecenie i o dzieło to system procentowy. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej, kiedy koszty oblicza się przy prowadzeniu działalności gospodarczej. Tutaj istotne są konkretne wydatki, które określa art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Na próżno jednak szukać w dokumencie listy wydatków, które można wliczyć w koszty. Ustawa bowiem określa dokładnie, czego wliczyć nie można, by pomniejszyć kwotę opodatkowania. Zazwyczaj firmy wliczają wszystkie elementy związane z utrzymaniem biura, zakup sprzętu, prowadzenie księgowości, zatrudnienie pracowników, marketing i reklamę, szkolenia, wydatki na samochody firmowe czy ubrania firmowe. Warto jednak zapoznać się z art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, by zyskać jak najwięcej. Kiedy biuro prowadzone jest w domu, można również odliczyć część czynszu i wydatków na media. To dodatkowe korzyści.

Rozliczenia i podatki to dla wielu zawiła i skomplikowana wiedza. Dlatego warto korzystać z profesjonalnej pomocy osób, które działają w branży. Wszelkie biura podatkowe są w tym przypadku pomocne, gdyż przepisy w zakresie podatków zmieniają się nieustannie.