Jak wybrać najlepszą pożyczkę pozabankową?

Nagła awaria sprzętu w domu, niepowtarzalna promocja lub inne niespodziewane wydarzenia sprawiają, że potrzebujemy gotówki w krótkim czasie.

Skąd wziąć szybko potrzebną gotówkę?

Oczywiście najlepiej i najtaniej jest pożyczyć ją od rodziny, ale nie zawsze jest to możliwe. Ratunkiem w wielu sytuacjach są pożyczki pozabankowe, czyli pieniądze pożyczane od osób fizycznych lub firm pożyczkowych nie będących bankami. Na rynku finansowym generalnie dostępne są dwa rodzaje takich pożyczek:

  • chwilówki,
  • pożyczki pozabankowe na raty.

Te pierwsze udzielane są na krótki okres czasu (maksymalnie 60 dni) i na niewielkie kwoty. Spłata pożyczki dokonywana jest w jednej lub dwóch ratach.

Te drugie udzielane są na dłuższe okresy (maksymalnie 2 lata) i w ramach pożyczki można uzyskać większe kwoty, które później spłacane są w formie regularnych rat. W zależności od umowy, raty spłacane są co miesiąc, dwa tygodnie a nawet co tydzień.

Do najbardziej znanych przykładów pożyczek pozabankowych na raty należy ta z Wonga.pl : https://www.wonga.pl/pozyczka-pozabankowa-na-raty

Jak wybrać najlepszą firmę pożyczkową?

Trzeba pamiętać, że najlepsza nie znaczy najtańsza. Stare przysłowie mówi „co tanie, to drogie” i wiele w nim prawdy. Dotyczy to także firm finansowych.

Trzeba mieć świadomość, że firmy udzielające pożyczek pozabankowych na raty i chwilówek ponoszą zwiększone ryzyko, więc ich produkty są droższe niż kredyty bankowe (chociaż nie zawsze). Trzeba bardzo uważać na super atrakcyjne oferty, istnieje duże prawdopodobieństwo, że rzeczywiste koszty zostały zakamuflowane w umowie, np. dodatkowe opłaty za spóźnienie raty, za wcześniejszą spłatę pożyczki.

Poszukiwania rzetelnej firmy najlepiej zacząć od przeglądnięcia internetowych rankingów pożyczek pozabankowych. Układane są według różnych kryteriów:

  • stopy oprocentowania (odsetki),
  • rzeczywistych kosztów pozaodsetkowych,
  • wielkości pożyczek,
  • okresu spłaty,
  • RRSO.

I właśnie ten ostatni wskaźnik pozwala na wybranie rzeczywiście najtańszej oferty. Tajemniczy skrót RRSO to tak naprawdę Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania wyrażona w procentach. RRSO uwzględnia wszystkie opłaty związane z udzieleniem pożyczki (prowizja, ubezpieczenie, rozpatrzenie wniosku itp.) oraz oprocentowanie kredytu.

Im RRSO jest niższe, tym całkowity koszt pożyczki jest niższy. Różnice między firmami mogą sięgać kilkudziesięciu procent. Z rankingu wybieramy firmy o najniższym RRSO, a następnie sprawdzić każdą firmę w internecie (fora, okres działalności na rynku, rozpoznawalność marki, wpis do KRS-u).

Wyposażeni w taką wiedzę możemy dokonać ostatecznego wyboru i złożyć wniosek o pożyczkę w oddziale stacjonarnym firmy lub przez Internet(szczególna ostrożność). Na pieniądze możemy liczyć nawet w tym samym dniu lub w następnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.