Jakie wymagania należy spełnić, aby otrzymać kredyt hipoteczny?

Aktualnie kredyty hipoteczne (na Kapitalni.org przeczytasz o nich więcej) znacznie zyskały na popularności. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że aby móc ubiegać się o taki kredyt, to trzeba spełnić określone wymagania banku, które przekładają się na zdolność kredytową.

Wartość nieruchomości

Podstawowym czynnikiem, jaki ma wpływ na otrzymanie kredytu hipotecznego jest wartość nieruchomości, która ma być jego zabezpieczeniem. Im wyższa wartość, tym wyższą kwotę kredytu można otrzymać. Jest to związane z faktem, że w momencie kiedy zaprzestanie się spłacania długów, to bank ustanawiając hipotekę na takiej nieruchomości ma prawo do jej przejęcia. Nieruchomość jest więc podstawową gwarancją banku na otrzymanie swoich pieniędzy z powrotem wraz z odsetkami.

Wiek

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że aby otrzymać kredyt hipoteczny, to konieczne jest posiadanie odpowiedniego wieku. Banki często określają maksymalny wiek kredytobiorcy, do którego wszelkie jego długi muszą zostać spłacone. Osobom starszym takich kredytów się po prostu nie przyznaje, ponieważ są to zobowiązania długoletnie i wiek staje się tutaj ogromnym ryzykiem. W zależności od banku, wiek taki zazwyczaj jest określany w granicach od 70-85 lat. Działa to w ten sposób, że jeżeli przykładowo ktoś ma 60 lat, to może zaciągnąć kredyt jedynie na 10 lat, aby nie przekroczyć maksymalnego wieku określonego przez bank (70 lat).

monety i banknoty

Wkład własny

Bardzo ważne jest również to, że w przypadku kredytu hipotecznego wymagane jest posiadanie wkładu własnego, jeżeli chce się zaciągnąć kredyt. Aktualnie kredyt może zostać udzielony na 80 % wartości nieruchomości. Resztę pieniędzy kredytobiorca musi posiadać sam. Wymóg ten stwarza bardzo dużą barierę, która jest trudna do przekroczenia. Przykładowo, jeżeli kupuje się mieszkanie za 200 000 zł, to konieczne jest posiadanie 40 000 zł, aby dostać kredyt. Nie każdy jest w stanie zorganizować taką sumę pieniędzy, aby w ogóle móc podpisać umowę kredytową. Szczególnie jest to obciążenie dla osób młodych, które dopiero co poszły do pracy i chciałyby dostać kredyt hipoteczny i kupić własne mieszkanie. Osoby takie na samym początku nie posiadają tak wysokiej kwoty i zostają skazane na konieczność wynajmowania mieszkania od kogoś innego, zamiast kupno własnego.

Podsumowując, aby móc zaciągnąć kredyt hipoteczny konieczne jest posiadanie zdolności kredytowej. Ma ona wpływ nie tylko na wysokość kredytu jaki można otrzymać, ale również na to, czy w ogóle kredyt zostanie udzielony. Trzeba przede wszystkim posiadać wkład własny, a także odpowiedni wiek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.