Zwrot od fiskusa – co musisz wiedzieć?

Te pytanie nasuwa się zawsze pod koniec roku podatkowego, kiedy to nadchodzi czas rozliczeń i składania deklaracji. Co powinniśmy wiedzieć o zwrocie podatku i jakie informacje okażą się dla nas przydatne?

Zasadniczy zwrot

Według prawa, urząd powinien zwrócić nam pieniądze w ciągu trzech miesięcy. Czas ten zaczyna się liczyć od momentu, w którym złożymy naszą deklarację podatkową. Termin ten wydłuża się zazwyczaj wtedy, gdy jesteśmy zmuszeni dokonać korekty naszego zeznania podatkowego. Urzędnik może dokonać korekty sam tylko i wyłącznie wtedy, gdy błąd nie przekracza sumy 5. tysięcy złotych. Jeżeli ta kwota jest wyższa, zwrot podatku przedłuży się – dowiedz się więcej – a my sami będziemy musieli poprawiać cały formularz na nowo. Termin zwrotu po korekcie to również 3 miesiące.

Jak otrzymam nadpłatę?

Zwrot podatku jest najczęściej zwracany za pomocą przelewu bądź w formie gotówki. Przelewem możemy otrzymać każdą, nawet kilkuzłotową nadpłatę. Aby otrzymać zwrot na nasze konto bankowe, do przyszłego zeznania podatkowego musimy dołączyć specjalny formularz, w którym wyrazimy chęć otrzymania naszych pieniędzy w taki sposób. Zwrot podatku to prawo każdego pracownika, takie samo, jak obowiązek płacenia podatków i składania deklaracji.

Nie otrzymałem nadpłaty – dlaczego?

Zdarzają się sytuacje, w których nie otrzymamy naszej nadpłaty. Dzieje się tak w wypadku nieuregulowanych wcześniej zapłat względem fiskusa. Może być to mandat czy także pożyczka. Wtedy nie należy spodziewać się nadpłaty. Jeśli nie jesteśmy obciążeni w ten sposób, pieniądze zostaną przelane na nasze konto, a my możemy liczyć tym samym na zwrot naszego podatku. Nadpłata może nie zostać nam przesłana także w wypadku alimentów.

Śpiesz się

Według urzędników, wysłanie deklaracji już w styczniu pozwala przyśpieszyć przelew na nasze kontro nawet do miesiąca. Zbytnie zwlekanie i wysłanie zeznania dopiero w kwietniu spowoduje wydłużenie czasu oczekiwania na pieniądze. Są to nawet dwa miesiące. Dlatego jeśli wiemy, że możemy spodziewać się z podatków dużej sumy i pragniemy zdobyć te pieniądze jak najszybciej, warto szybko się z tym uporać i załatwić wszystko już w styczniu. Dzięki temu

mamy pewność, że otrzymamy pieniądze o wiele szybciej. Będziemy również mieli z głowy sam PIT już na początku roku. Zwroty podatków otrzymamy również szybciej, jeśli wypełnimy internetowy formularz. Mimo to, nie ma jednego terminu, który można przydzielić zwrotom. Wszystko zależy od pracy urzędników, tego, czy mamy błąd w zeznaniu jak i braku nieuregulowanych opłat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.